Araba Kiralarken Kredi Notu Kaç Olmalı?

15 Ağustos 2022
Araba Kiralarken Kredi Notu Kaç Olmalı?

Araç kiralama günümüzde oldukça yaygındır. Araç kiralama sırasında kiralayacak olan kişilerden bir takım belgeler istenmektedir. Araç kiralamada en önemli unsurlardan birisi de kredi notudur. Peki araç kiralama da kredi notu kaç olmalı? İşte araba kiralama ile ilgili tüm bilmeniz gerekenler…

Ev ya da herhangi bir arsa alacağımız zaman bankalardan çektiğimiz ihtiyaç kredilerinde bankalar tarafından bakılan kredi notu artık araç kiralama sisteminde de vardır. Kredi Kayıt Bürosunun Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği ile yaptığı anlaşmaya göre müşteri risk değerlendirme sistemi bulunmaktadır. Bu değerlendirme bankalar aracılığı ile kredi notuna bakılmasına denilmektedir. Peki araba kiralarken gerekli kredi notu kaç olmalı?

Araba Kiralamada Kredi Notu Önemi Nedir?

Araba kiralama sırasında pek çok belgeye imza atar ve aracın sorumluluğunu üstümüze alırız. Bu sistem araç sahiplerinin arabayı koruması adında yetmediğinden dolayı kredi notu sistemi geliştirilmiştir. Bankalar aracılığı ile bakılan kredi notu müşteri risk seviyesinde de belirleyici unsur olmuştur. Firmaların araçlarını korumak amacıyla sık sık tercih ettiği bu sistemde araç kiralamak isteyen kişilerin kredi notu büyük önem taşımaktadır. Kredi notu uygulaması günümüzde sık sık tercih edilse de genellikle büyük ve güvenilirliğe önem veren firmalar tarafınca uygulanmaktadır. Bazı firmalar ise kredi notu gerekmeden araç kiralama yapmaktadır. Sizlerde büyük firmalardan araç kiralamak istiyor ve kredi notunuzun en fazla ne olması gerektiğiniz öğrenmek istiyorsanız doğru adresiniz.

Türkiye’de belirlenen kredi notu ortalaması 1.400’dür. Bu notun altındaki kişiler finansal anlamdaki başvurularda sorun yaşamakta ve riskli müşteri olarak görülmektedir. Bu ortalamanın altına inilmesi taktirinde araç firmalarından araba kiralamak da bir o kadar zorlaşmaktadır.  Kredi notunuz 1.300-1.400 ve üstü seviyelerdeyse araç kiralamak gibi kredi notuyla yapılan işlemlerde işiniz oldukça kolaylaşacaktır.

Kredi Notunu Ne Etkiler?

Araç kiralama, kredi çekme ya da kredi kartı başvuruları gibi ciddi ve finansal tüm durumlar kişinin kredi notuna bakılarak yapılmaktadır. Kredi notunuzu etkileyen unsurlar ise düzenli ödemeleriniz ve banka hesaplarınıza para giriş çıkışı olarak özetlenebilir. Ödemelerinizi düzenli yaptığınız taktirde kredi notunuz yükselişe geçecektir.

Haber Yorumları