Beğendiğim Aracın Ne Kadar Piyasa Değeri Var Nasıl Öğrenebilirim?

3 Ocak 2023
Beğendiğim Aracın Ne Kadar Piyasa Değeri Var Nasıl Öğrenebilirim?

Araç pazarı, piyasaya yeni çıkan modellerden en yeni araç özelliklerine kadar pek çok farklı faktöre bağlı olarak değişkenlik göstermekte ve bu nedenle geniş bir fiyat yelpazesine sahiptir. Araç pazarında fiyat değişimlerine neden olan başlıca unsurlar kısaca şu şekilde ifade edilebilir: kullanılan zaman vites hasar raporu aracın durumu kilometre Bu 5 kilit nokta değerlendirildikten sonra genellikle gerçek araç fiyatları elde edilir.

Sürüş fiyatı etkiler mi?

Alacağınız aracın kullanım ömrüne bakarken dikkat etmeniz gereken iki şey vardır. Modelin ilk yılı. Örneğin geçen yıl üretilip tescillenen ve yola çıkan bir araç; Genellikle iki yıl önce yola çıkan aynı donanıma sahip bir araçtan daha yüksek bir piyasa değerine sahiptir. Başka bir nokta kilometredir. Bazı araçlar, çok az kullanıldıkları için model yılı eski olsa bile genel olarak çok iyi durumdadır. Bu nedenle fiyatları aynı yılın diğer araçlarına göre daha yüksektir. Ancak tam tersi bir durumla da karşılaşmak mümkündür. Geçen yıl tescil edilip kullanılan bir araç, 5 yıl önce tescil edilip kullanılan bir araca göre daha fazla kilometre yapabilir. Bu durumda iki aracın piyasa değerleri çok yakın olacaktır. Ancak, aracın kilometre bilgilerinin güvenilir olduğundan emin olmalısınız. Tabii ki, tüm bu durumlar 20 yıl içinde piyasada olan araçları ifade eder. İkinci el satın aldığınız klasik otomobillerin satış fiyatı, orijinal parçalarına ve restorasyonun türüne göre değişiklik gösteriyor.

Donanım aracın fiyatını ne kadar etkiler?

Yeni teknolojiler neredeyse her zaman eski teknolojilerden daha popülerdir. Yeni teknolojiye sahip araçlar da eski teknolojiye sahip araçlara göre daha pahalıya satılıyor. Araç donanımını öğrenmenin farklı yolları da vardır. Bunlardan ilki sahibinden.com ilanının teknik özellikler bölümünde yer alan bilgilerdir. Satıcı araç bilgilerini girdiğinde, tüm standart donanımlar gösterge ekranında görünür. Ayrıca, satın alınan aracın VIN'i kullanılarak çevrimiçi olarak doğrulama yapılabilir. Çevrimiçi olarak ön camın sol tarafında sürücüye doğru VIN'i bulabilir ve aracın üretildiği zamandan nesline kadar birçok bilgi alabilirsiniz. Nesillere göre donanım seviyelerini ararsanız, aracın temel donanım seviyesini bulacaksınız. Donanım miktarı, yeni nesil teknolojiler ve doğru çalışma, aracın piyasada daha yüksek bir fiyata satılmasına olanak sağlıyor. Hasar kanıtı aracın fiyatını nasıl etkiler? Araçlarda ciddi hasar görülmesi durumunda fiyatları düşürülecektir. Eski adı TRAMER sistemi olan hasar dosya sorgulama ile bu bilgilere çok kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. sahibinden.com hasar raporlama hizmeti ile sigorta şirketlerine bildirilen araç kazalarını görüntüleyebilirsiniz. Ancak sigortacıya bildirilmeyen kazaları da göz önünde bulundurmalı ve aracı ekspertiz için getirmelisiniz.

Aracın durumu nedir?

Almak istediğim aracın piyasa değerini nasıl öğrenebilirim? Almayı düşündüğünüz bir aracın piyasa değerini belirlerken dikkat etmeniz gereken bir diğer unsur da aracın durumudur. araç durumu; motor durumunu, araç arızalarını ve kozmetik ürünlerini kapsar. Bakarak anlayabileceğiniz en önemli nokta kozmetiktir. Aracın içinde ve dışında çizik veya ezik gibi yerleri arayın. Bazı hasarlar gizlenebileceğinden, değerlendirme kesinlikle dikkatlice okunmalıdır. Ayrıca değerlendirme, üretebileceği motor gücü veya torku ve şanzımanın durumunu bilmenizi sağlar. Ekspertiz raporu genellikle aracın değişen parçaları hakkında da bilgi içerir. Kısacası ekspertiz, bir aracın satış fiyatının belirlenmesinde en önemli araçlarınızdan biridir.

Araç kilometresi önemli mi?

Kullanılmış araba kilometresi ne kadar düşük olursa, fiyat o kadar yüksek olabilir. Bu nedenle, araç kilometresinin ölçülmesi çok önemlidir. Ekspertiz raporu, TÜVTÜRK test sonuç belgesi gibi belgeler aracın kilometresinin doğru olup olmadığını belirlemek için kullanılabilir. 

Haber Yorumları