Ev Almadan Önce Mutlaka Dikkat Edilmesi Gereken Konular

20 Eylül 2022
Ev Almadan Önce Mutlaka Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Ev alırken incelemek gerekir. Bir ev büyük bir yatırımdır ve alım satım sürecinde gerekli özenin gösterilmemesi hem alıcı hem de ev sahibi için sorunlara neden olabilir. Ev almayı düşünen herkes aşağıdaki maddeleri göz önünde bulundurmalıdır.

Projede yeni ev alacaklar araştırmalarını iyi yapsınlar.

Daire alırken toplu konut projelerine dahil olmak isteyen herkes, proje sahibi firma hakkında detaylı bir araştırma yapmalıdır. Bu noktada firmanın portföyündeki projelere bakmak faydalı olabilir. Yeni bir firma ise bu firmanın referansları ayrıca teyit edilmelidir. Çok sayıda olumsuz eleştiri almış veya davalara konu olmuş firmalardan uzak durulmalıdır.

Evin Bulunduğu Bölgenin Sismik Deprem Risk Seviyesini Keşfedin

Yeni çıkarılan yasalara göre deprem açısından riskli sayılan bölgeler kentsel dönüşüme tabi tutuluyor. Satın alınan ev riskli bölgede ise belediye tarafından yıkılabilir. Ayrıca riskli bir bölgede ev almak gelecek için doğru bir yatırım olmayacağı gibi olası bir depremde ölüm tehlikesi de vardır.

İpotek ve hacizlere dikkat!

Bu konu tüm potansiyel alıcıları ilgilendirmektedir. Yeni bir proje ev satın almak istiyorsanız veya halihazırda satılık olan bir eve talipseniz, haciz araştırmanız gerekir. Ev ipoteği nedeniyle, ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Örneğin, müteahhidin borçları nedeniyle ipotekli yeni bir daire yeniden satılabilir. Bu muhtemelen uzun bir yasal süreçle sonuçlanacaktır.

Evi Görülmeden Alınmamalı

Alıcılar ve reklam verenlerin satılık evde buluşması önemli bir detaydır. Bu sayede olası sorunların önüne geçilir ve ev ile ilgili tüm detaylar konuşulur. Halen inşaatı devam eden bir ev almayı düşünen herkes, projenin her detayını incelemelidir. Teslimat tarihlerine de dikkat edilmelidir. Ayrıca yeterli referansa sahip olmayan firmalara temkinli yaklaşılmalıdır.

Ev Üzerinden Kredi Çekebilmek İçin Evin Krediye Uygun Olması Gerekmektedir.

Konut kredisi çekmeyi düşünen herkesin öncelikle banka faiz oranlarını karşılaştırması gerekir. Faiz oranları bankadan bankaya ve kredi notuna göre değişiklik gösterebilir. Size en uygun kredi tekliflerini karşılaştırmak için sahibinden.com'daki kredi teklif hizmetini kullanabilirsiniz. Konut kredisi alabilmek için satın alınan evin konut kredisine uygun olması da önemli bir noktadır. Bu nedenle kat mülkiyeti tapulu evlerin tercih edilmesi gerekmektedir. Bankaların irtifak bonosu türlerine veya ortak mülkiyet haklarına kredi vermelerine izin verilmez. Bu nedenle satın almadan önce evin adına dikkat etmelisiniz.

Haber Yorumları