Kiracı Evi Tutarken Faturaları Üzerine Almak Zorunda mı?

15 Mayıs 2022
Kiracı Evi Tutarken Faturaları Üzerine Almak Zorunda mı?

Ev kiralamak oldukça zahmetli bir iş olmakla beraber yeni tuttuğumuz bir evin faturaları ve abonelikleri hakkında da oldukça soru işaretimiz olur. Yeni tuttuğumuz bir evde kiracı olarak faturaları üzerimize almak zorunda mıyız? İşte abonelik bilgisi ve faturalara dair tüm bilmeniz gerekenler…

Yeni eve taşınmak hepimizde bir heyecan yaratsa da taşınma işleri oldukça yorucu ve kafa karıştırıcıdır. Eşya, temizlik, faturalar ve abonelik işlemleri derken pek çok yeni işlem yapmak durumunda kalırız. Bu işlemler sırasında gözümüzü en çok korkutan ve kafamızda soru işareti olarak kalan şey ise faturalardır. Peki kiracı evi tutarken faturaları üzerine almak zorunda mı?

Yeni Evin Aboneliklerini Üstüme Almak Zorunda mıyım?

Yeni bir ev hayaliniz var ya da taşınma durumlarınız gündemdeyse abonelik konusu kafanızı karıştırabilir. Kiracı olarak ev tutacağımız zaman ev sahibimiz ile aramızda bir sözleşme imzalarız. Bu sözleşme belli bir tarihi ve kuralları kapsamaktadır. Çoğu sözleşmenin içerisinde abonelikleri üstüme alma kısmı eklenir ve kiracının imza atması durumunda bu kabul edilmiş olur. Sözleşmede belirtilmese dahi yaşadığınız evin aboneliklerini üstünüze almak durumundasınız.

Kira sözleşmesi ile birlikte ev sahibi evin kullanım haklarını kiracıya devretmiş olur. Bu devir teslim işleminin ardından kiracının evin tüm yükümlülüklerini üstlenmesi gerekmektedir. Bu yükümlülükler arasında abonelik işlemleri de yer alır. Ev sahibinin haklarının korunması ve gözetilmesi kanununa göre kiracı evle ilgili tüm yükümlülük ve sorumluluğu üstüne almak görevlidir. Sözleşme imzalandığı andan itibaren evdeki pek çok abonelik işlemi artık kiracının üzerine geçmelidir.

Kiracının ev sahibi ile sözleşmeyi imzalamasının ve abonelikleri üstüne almasının ardından evdeki faturalar, borçlar ve işlemler de ev sahibi ile değil kiracı ile görüşülür. Sizlerde yeni eve taşınmak isteyenlerdenseniz ilk olarak abonelikleri üstüne almanız gerekmektedir. Faturaların düzensiz ödenmesi vb. durumlarda ev sahibi kim olursa olsun abonelikleri üstüne alan kişi ile muhatap olunur. Özellikle sizden önce kiracı konumunda olan bir kişinin borcu varsa abonelik sizde olmadığı sürece herhangi bir sorun çıkarmaz.

Haber Yorumları