MTV Borcu Zamanında Ödenmezse Yaptırımları Ne Olur?

6 Haziran 2022
MTV Borcu Zamanında Ödenmezse Yaptırımları Ne Olur?

MTV olarak bilinen motorlu taşıtlar vergisi araç sahiplerinin yılda iki kez ödediği vergi türlerinden birisidir. Araç sahipleri yılda iki kez MTV vergisi öderler. Bu vergi ödemelerinin ilki Ocak ayında ödenirken diğer taksiti ise Temmuz ayında ödenir. Araç sahipleri motorlu taşıt vergisi borçlarını zamanında ödemelidir. Bu borçlar zamanında ödenmediği takdirde farklı yaptırımları bulunmaktadır. Araç sahipleri eğer MTV borçlarını ödemezse araç satış işlemlerini gerçekleştiremez. Araç satıldığında ise aracın yeni sahibi MTV borçları için ilk vergi diliminde mükellef olarak bilinir. MTV borçları ödenmediğinde veya zamanında ödenmediğinde çeşitli yaptırımları ve sonuçları olabilmektedir. Araç sahiplerinin veya araç sahibi adaylarının en merak ettiği konular arasında yer alan bu ödemeler ile ilgili detaylı rehber içeriğin devamında yer alıyor.

 

Araç sahibi olmanın avantajlı ve dezavantajlı durumları bulunmaktadır. Araç sahibi olmak önemli şeyler arasında yer alırken bir yandan da bu sahipliğin devlet nezdinde ödemeleri bulunmaktadır. Aracın yaşı, motoru vb. gibi bilgiler dahilinde araç modellerine göre farklı motorlu taşıtlar vergisi çıkmaktadır. Bu vergilerin toplamı iki takside bölünerek Ocak ve Temmuz aylarında ödenmektedir. Bireyler ise belirli sebepler nedeniyle mtv borçlarını ödemeyi unutabilir veya ödeyememektedir. Bu durumlarda ise yaptırımlarının nasıl olacağını merak etmektedir. MTV ödemelerinin ödenmemesi durumunda vergi dairesi tarafından gecikme faizleri uygulanmaktadır. En bilindik yaptırımlar arasında yer alan bu durumda gecikme faizinin ne kadar olduğu ve başka yaptırımların olup olmadığı merak ediliyor.

 

MTV Geç Ödeme Cezası

 

Tescil edilmiş her araçlar KTK (Karayolları Trafik Kanunu) tarafında yer alan maddelere göre vergiye tabidir. Motorlu taşıtlar vergisinin ilk taksiti ödenmediğinde taksit tutarı bir sonraki döneme gecikme faizi ile devreder. Eğer araç sahibi ikinci taksiti de ödemez ise ikamet adresine uyarı mektubu gönderilmektedir. Uyarı mektubunun da dikkate alınmadığı durumlarda ise banka hesaplarına haciz işlemleri uygulanmaktadır.

 

MTV borçlarında gecikme faizi 2022 yılı itibari ile 2,1 olarak belirlenmiştir. Ödemelerin gecikmesi durumunda ise gecikme faizi uygulanır ve mükellefe ceza işlemi uygulanır.

Haber Yorumları